Zranienie i niechęć do przebywania z jakąś grupą wierzących nie równa się nieprzebaczeniu. (…) Zranienia zdarzają się przez całe życie i zawsze może je wyleczyć Bóg, ale wpierw trzeba otworzyć mu drogę do tej części serca poprzez przebaczenie winowajcy.

Zranienia zdarzają się w ciągu całego naszego życia. My sami nie jesteśmy doskonali. Nawet nieumyślnie zdarza nam się zranić innych i nie zawsze dajemy się tak pouczać Duchowi Świętemu, by to potem naprawić.

Nie mamy doskonałych kościołów i często się zdarza, że inni wierzący robią lub mówią coś raniącego. Póki żyjemy na Ziemi, i póki Bóg nie ograniczy ludzkiej wolnej woli – póty jesteśmy narażeni na zranienia nawet ze strony naszych braci w wierze. Niektóre są poważniejsze, inne mniej poważne, niekiedy zupełnie głupie. Czasem z ich powodu zamykamy się na innych ludzi, bądź też niektóre grupy. W skrajnych przypadkach niemądrzy ludzie działający w kościele mogą nas odrzucić, tylko dlatego że głośno przyznamy się do jakiegoś zranienia – wówczas łatwo się zniechęcić do wszystkich chrześcijan, a nawet do Boga. Warto wtedy pamiętać, że chrześcijanin – bez względu na funkcję w lokalnym kościele i nawet jeśli chwilę wcześniej rzeczywiście był używany przez Pana w jakimś dziele – nie zawsze reprezentuje głos Boga.

 

Zranienie i niechęć do przebywania z jakąś grupą wierzących nie równa się nieprzebaczeniu!

Biblia nie mówi, że jesteśmy zobowiązani ze wszystkimi współpracować. W niektórych przypadkach wcale nie warto utrzymywać znajomości, nawet gdy dana osoba twierdzi, że jest wierząca, a nawet ma wysoką funkcję w lokalnym zborze. Biblia mówi tylko “Jeśli można, o ile to od was zależy, ze wszystkimi ludźmi pokój miejcie.” (Rzym 12,18 BW).

Biblia nie mówi że mamy się niepozwolić zranić innym. Biblia w ogóle nie kładzie nacisku na sferę zabezpieczania się przed innymi ludźmi.

Biblia jednak wyraźnie stwierdza, że mamy wszystkim przebaczać (zarówno wierzącym i niewierzącym), błogosławić i nie pozwolić diabłu nas zamknąć w nienawiści do drugiego człowieka.

Zranienia zdarzają się przez całe życie i zawsze może je wyleczyć Bóg, tylko że wpierw trzeba otworzyć Mu drogę do tej części serca poprzez przebaczenie winowajcy – to może zrobić wyłącznie zraniona osoba.

 

Gdy już jesteśmy gotowi, by Bóg uzdrowił nasze zranienia, warto „przerobić” na modlitwie parę spraw, żeby uzdrowienie było głębokie i trwałe (oprac. wg. Derek Prince – “Rejection”):

 

 1. 1. Określ to zranienie (możesz spisać je na kartce).
 2. 2. Zrozum siebie, daj się sobie wypłakać.
 3. 3. Przemyśl ofiarę Jezusa, to co ci ona daje w odniesieniu do tego zranienia.
 4. 4. Zdecyduj, że przebaczasz (tu możesz też podrzeć kartkę).
 5. 5. Zrezygnuj z goryczy, urazy, nienawiści i buntu, a następnie wyrzeknij się ich.
 6. 6. Zaakceptuj fakt, że ty jesteś zaakceptowany przez Jezusa Chrystusa
 7. 7. Zaakceptuj siebie, to kim jesteś. Zbuduj na nowo swoją tożsamość i znajdź swoje miejsce w Ciele Chrystusa.

 

Poniżej jest lista cech, które musi spełniać wspólnota lub kościół lokalny, by można się było z nimi bezpiecznie połączyć:

 1. Czy szanują i wielbią Jezusa Chrystusa?
 2. Czy szanują autorytet Pisma Świętego?
 3. Czy dają miejsce Duchowi Świętemu, by mógł On się poruszać w wolności?
 4. Czy mają ciepłe, przyjazne nastawienie do innych osób?
 5. Czy starają się działać na podstawie wiary w życiu codziennym?
 6. Czy budują w swojej grupie relacje międzyludzkie, które sięgają poza udział w nabożeństwach?
 7. Czy zapewniają ludziom opiekę pasterską, która zaspokaja wszystkie uzasadnione potrzeby
 8. Czy są otwarci na budowanie relacji z innymi grupami chrześcijańskimi?
 9. Czy czujesz się swobodnie i „jak w domu”, gdy jesteś pośród nich?

Módl się i proś Boga o kierunek. Nie ma idealnych grup – a nawet gdyby taka gdzieś istniała, to w chwili gdy ty, będąc niedoskonałym, dołączasz do doskonałej grupy – sprawiasz, że już dłużej nie jest ona doskonała.

 

opracowane przez otwarteniebo24.pl (E.Ś.) na podstawie kursu o odrzuceniu – Derek Prince www.derekprince.org

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *