Czy naprawdę cieszysz się z łaski Bożej? Wielu chrześcijan zna Biblię, bierze udział w aktywności kościelnej, a nawet w służbie, równocześnie zmagając się ze zrozumieniem istoty Ewangelii. Potrafią cytować Pismo, mówiąc o tym, co Chrystus dla nich zrobił, lecz ciągle czują, że muszą pracować, aby zarobić na Jego miłość. Często w końcu lądują w miejscu, w którym czują się niegodni i oddzieleni od Boga.

Pomimo tego, że Jezus umarł na krzyżu, abyśmy nie musieli zostać osądzenia zgodnie z prawem, wielu chrześcijan ciągle żyje w Starym Testamencie. Nigdy nie uchwycili rzeczywistości wiary Nowego Testamentu. Są niewolnikami religii opierającej się na pracy.

Apostoł Paweł napisał List do Galacjan, rzucając nam wyzwanie, abyśmy upewnili się, że trwamy w łasce Bożej. Czy zmagasz się z legalizmem? Oto kilka najbardziej powszechnych znaków legalistycznego ducha.

1. Brak prawdziwej radości. Jezus nie przebaczył nam grzechów po to, abyśmy chodzili z kwaśnymi minami i smutni. Spotkałem setki chrześcijan, którzy przychodząc do kościoła wyglądali tak, jakby byli na pogrzebie. Dlaczego? Legalizm zabija radość. Gdy ktoś spotkał się miłosierdziem Bożym, jego serca zawsze opływa chwałą i wdzięcznością. Apostoł Paweł napisał: „Królestwo Boże…. to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym” (Rz 14:17). Nie ma czegoś takiego jak chrześcijaństwo bez radości.

2. Brak prawdziwego zwycięstwa nad grzechem. Wszyscy chrześcijanie walczą z pokuszeniami, lecz osoba z legalistycznym nastawienie ma trudności z przyjęciem łaski Bożej niezbędnej do zwycięstwa nad grzesznymi nawykami. Czy walczysz o własnych siłach o wolność nad jakimś szczególnym grzechem? Nie możesz tego zrobić sam z siebie! Musimy przyznawać się do naszych słabości i zapraszać Ducha Świętego, aby udzielał nam nadnaturalnej mocy do życia świętym życiem. To wewnętrzne zamieszkiwanie Ducha Chrystusowego w nas daje zwycięstwo – nie twoje napinanie się i poty. Zrelaksuj się i pozwól Jemu żyć Jego życiem w Tobie!

3. Niezdrowe ukierunkowanie na wypełnianie. Bóg jest miłującym Ojcem i On chce, obdarować nas hojnie zachętą i afirmacją. Jednak wielu chrześcijan nie ma relacji z Bożą bezwarunkową miłością. Wydaje im się, że muszą zarabiać na Jego miłość czytając Biblię, modląc się i wykonując różne religijne zadania. Czy kiedykolwiek czujesz, że Bóg jest wściekły na Ciebie ponieważ zaspałeś i pominąłeś poranny czas na modły? On chce, abyś spędzał z Nim czas, a nie wypełniał obowiązek. Wyluzuj i po prostu ciesz się Jego miłością!

4. Krytyczna i pozbawiona miłości postawa wobec innych. Ludzie, którzy nie rozumieją łaski Bożej, nie są wstanie rozciągnąć łaski na nikogo innego. To dlatego niektórzy chrześcijanie mają tyle nienawiści do niewierzących. Kiedy zrozumiemy jak ogromne miłosierdzie zostało nam udzielone, to z łatwością przyjdzie nam okazywać miłosierdzie ludziom, którzy na to nie zasługują! Gdy słyszysz, jak chrześcijanie używają ostrych słów, aby potępić muzułmanów, ateistów, liberałów i gejów, właśnie zidentyfikowałeś legalistycznego ducha.

5. Obsesyjne skupianie się na zewnętrznych standardach ubioru i zachowania. Niektóre chrześcijańskie denominacje nauczały w przeszłości, że Bóg wymaga dostosowania się do ścisłego rodzaju ubioru. Inne potępiały makijaż, biżuterię, rajstopy i krótkie włosy u kobiet, inne zaś, że złe jest uprawianie sportu, granie w karty, taniec, noszenie ślubnych obrączek, chodzenie do kina, noszenie jeansów w kościele, a nawet posiadanie telewizora! Jednak Bóg podkreśla raczej wewnętrzną świętość niż zewnętrzne dostosowanie. Gdy chodzisz w łasce, Duch prowadzi Cię do tego, abyś ubierał się i zachowywał w taki sposób, który Jego czci, lecz nie będziesz się w ten sposób dostosowywał do stworzonego przez ludzi religijnego kodu.

6. Związanie religijną tradycją. Faryzeusze odrzucili Jezusa ponieważ nie mogli wyjść poza starotestamentową religię. Legalistyczny duch mówi: „Zawsze było w ten sposób wykonywane”. Niektórzy ludzie odrzucili nowe poruszenie Ducha Świętego, ponieważ nie podobał im się styl muzyki. Pewne kościoły są zagrożone tym, że miną się z Bogiem, ponieważ oni chcą żyć tak samo jak w 1973 roku. Legalistyczni ludzie mają tendencję do walczenia z każdym nowym poruszenie Bożym. Pamiętaj: Bóg jest niezmienny w Swej naturze, lecz On czyni nowe rzeczy. Mamy dotrzymywać Jemu kroku.

7. Sekciarska postawa wobec innych chrześcijan. Ludzie, którzy nie rozumieją łaski Bożej, wierzą, że do nich należy zakątek prawdy, więc nie mogą zaakceptować faktu, że Duch Święty może poruszać się wśród innych denominacji. Niektóre kościoły nauczają nawet, że są jedynymi ludźmi, którzy idą do nieba. Jeśli twój kościół twierdzi, że jesteście jedynymi prawdziwymi chrześcijanami, uciekaj szybko. Legalizm jest toksyczny! Znajdź kościół, który akceptuje całe ciało Chrystusa.

8. Małe lub żadne poczucie pewności zbawienia. Legalistyczne nastawienie często wątpi w swoje zbawienie, ponieważ ufa swojemu własnemu posłuszeństwu, a nie Chrystusowi. Biblia mówi, że gdy przyjmujesz łaskę Bożą, twoje serce będzie wołać: „Abba! Ojcze!” (Rz 8:15). Skutkiem jednego prawdziwego spotkania Jezusa będzie świadomość, że zostałeś adoptowany przez Boga – i że On nigdy Ciebie nie porzuci.

Apostoł Paweł napisał: „Gdzie Duch Pański tam wolność” (1Kor 3:17). Jeśli nie przeżyłeś tej wolności, proś Ducha Świętego, aby wypełnił każdą dziedzinę, w której legalizm zniekształcił twoje rozumienie Boga.

Nie popadaj w chrześcijaństwo pozbawione łaski. Jeśli widzisz jakiś z tych ostrzegawczych znaków u siebie, zaproś Ducha Świętego, aby uwolnił Cię od legalizmu. Zaprzestań zmagań, pokutuj z pychy i proś Boga, aby otworzył Ci oczy na rzeczywistość Jego zdumiewającej łaski.

 

Lee Grady

źródło: poznajpana.pl

Komentarze

 1. “Albowiem laska zbawieni jestescie przez wiare, i to nie z was; Bozy to dar; Nie z uczynkow, aby sie kto nie chlubil. Jego bowiem dzielem jestesmy, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynkow, do ktorych nas przeznaczyl Bog, abysmy w nich chodzili.”
  Apostol Pawel, ktory zostal powolany przez samego Pana Jezusa Chrystusa ( Dzieje Ap. 9), aby rozpoczal nowy PLAN BOZY, budowanie “Nowe stworzenie” skladajace sie z pogan i zydow bez roznicy. Zbawienie do wszystkich ludzi , zbawienie przez wiare w Pana Jezusa Chrystusa ukrzyzowanego za nasze grzechy,… Rzym. 5 “Usprawiedliwieni tedy przez wiare , pokoj mamy z Bogiem przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa, Dzieki ktoremu mamy dostep przez wiare do tej laski, w ktorej stoimy, i chlubimy sie nadzieja chwaly Bozej.”

 2. Skrót listu do Rzymian poprawnie należy pisać ‘Rz’ a nie ‘Rzm’, tak jest powszechnie przyjęte. Uśmiałam się nadto przy punkcie 5, choć właściwie to jest i zabawne, i straszne… W jakim kościele zabrania się noszenia obrączek, dżinsów czy chodzenia do kina, bo na pewno nie w katolickim?… Może w jakichś sektach protestanckich.

  1. Dziękujemy! Już poprawione.

   Tekst został napisany przez amerykańskiego autora, więc na pewno nie oddaje w 100% tego co się dzieje w naszym kraju. Jednakże można się spotkać ze zborami protestanckimi w Polsce, w których zachęca się kobiety do zakrywania głów chustami lub zabrania się grania w karty.

   1. Pytanie, czy granie w karty ma coś wspólnego z oczekiwaniem na powrót PANA? Ile czasu poświęcamy na zanurzanie się w słowie bożym, a ile na bzdety?

  2. Tajemnicza m :).
   Czy znasz cechy jakimi się charakteryzują sekty? Jeśli NIE, to postaram się przytoczyć te najważniejsze.
   1. Głoszone w nich słowa, doktryny nie są dostępne w pełni poza sektą. Nie są transparentnymi organizacjami.
   2. Łatwo wejść w jej szeregi, ale bardzo trudno je opuścić. Tak bardzo, że wiele osób nie ma na to siły.
   3. Sekty uzależniają swoich członków finansowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *