Jeśli zmienisz swoje nastawienie i z determinacją zastosujesz Bożą doskonałą radę, aby się nie martwić, podwzgórze spowoduje wydzielanie substancji chemicznych, które prowadzą do uczucia spokoju, a reszta mózgu odpowie, wydzielając odpowiednią „formułę” neuroprzekaźników (substancji chemicznych, które przekazują elektryczne impulsy) do budowania myśli i jasnego myślenia. (…) Możesz kontrolować informacje przychodzące i pozbyć się tego, czego nie chcesz, zanim to podłączy się do twojego mózgu i zacznie wpływać na to, kim jesteś.

CZĘŚĆ PIERWSZA – tutaj.

Jeśli powiedziano Ci, że jesteś skazany na powtarzanie wzorców istniejących w twojej rodzinie, że jesteś kontrolowany przez biologię, że nie możesz uwolnić się od wpływu środowiska, to znaczy, że cię okłamano i musisz usłyszeć prawdę.

Nawet jeśli wypełniają cię toksyczne wspomnienia, nawet jeśli żyjesz w toksycznym środowisku, które jest zniechęcające, możesz rzeczywiście dokonać odtrucia swego myślenia. Możesz zerwać łańcuchy, które ograniczają twój rozwój, nie pozwalając ci stać się takim, jakim Bóg cię stworzył. Ludzki mózg jest naprawdę niesamowity; może być na nowo kształtowany i uformowany.

Odtruwanie myśli może przypominać wyjmowanie książki z półki w bibliotece wspomnień, przepisywanie jednej z jej stron, a następnie umieszczenie jej ponownie na półce wolnej od toksycznych myśli i emocji. Jeśli ta książka zagraża twemu życiu, to może zechcesz poświęcić jej więcej wysiłku i czasu, a może pozbędziesz się jej na zawsze. To jest część procesu budowy nowej, zdrowej myśli nad starą, toksyczną i jednoczesnego usuwania negatywnego żądła emocjonalnego. Dobrą wiadomością jest, że możemy zmienić te ścieżki w ciągu czterech dni i utworzyć nowe w ciągu dwudziestu jeden dni!

W rzeczywistości, jak tylko stajesz się świadomy danego wspomnienia rozpoczyna się proces fizycznych zmian w twoim mózgu.

Myśli mogą być mierzone, zajmują przestrzeń, zmieniają się i rozwijają, kurczą się i przystosowują się do miejsca, ale co najważniejsze reprezentują ciebie. Tak więc nadszedł czas, aby zadać sobie pytanie: Czy twoje myśli są toksyczne? Czy jesteś toksyczny?

„Niech zniknie spośród was wszelka gorycz i oburzenie, i gniew (pasja, wściekłość, zły humor), i niechęć (gniew, wrogość) i kłótnie (awantury, wrzaski, spory) i oszczerstwa (zła mowa, obraźliwy lub bluźnierczy język) wraz z wszelką złością (mściwością, zła wolą, albo jakąkolwiek podłością)”. (List do Efezjan 4:31 tłum. Własne z j ang.).

Pytania służące „Wymiataniu mózgu”, przedstawione w części czwartej, pomogą ci wymieść toksyczne myśli i emocje z dwunastu dziedzin życia, przeprowadzając twój mózg przez określoną sekwencję, zaprojektowaną na podstawie budowy i działania mózgu. To przynosi trwałe zmiany, a nie tylko chwilową ulgę.

Pozytywne i negatywne nawyki budowane są przez dokładnie ten sam proces w mózgu. Jedyną różnicą jest to, że myśli uwalniają różne ilości substancji chemicznych. W zależności od rodzaju, czy jest to myśl pozytywna czy negatywna, pod wpływem tych substancji powstaje inna struktura.

Aby odtruć swoje myślenie, musimy ponownie przeprowadzić toksyczną myśl przez sekwencję, aby ją przebudować, a najlepiej, aby nauczyć się, jak uniknąć jej budowania w ogóle! Co to jest sekwencja? Cóż, by skomplikowaną naukę uprościć, oznaczyłam każdy etap sekwencji: Pozbieraj, Rozmyślaj, Zapisz, Przeczytaj, Idź dalej. Te pięć punktów jest częścią tego, co nazywam procesem „Włącz swój mózg” ™.

Jest to sekwencja mózgu, nad którą pracuję od lat, prowadząc badania i kliniczne eksperymenty, aby pomóc ludziom myśleć i uczyć się tak, by osiągali trwały sukces. Pytania zawarte w „Wymiataniu mózgu”, uruchamiają ten proces, wymiatając toksyczne myślenie, całą „Parszywą dwunastkę”.

Chociaż pytania zawarte w ,Wymiataniu mózgu” automatycznie rozpoczynają kolejne etapy: Pozbieraj, Rozmyślaj, Zapisz, Przeczytaj i Idź dalej, które pomagają wprowadzić porządek w bibliotece wspomnień, to jednak ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego one działają. Jak mówi mądry autor Księgi Przysłów: „Bezrozumnej duszy jest niedobrze…” (Przysłów 19: 2, NBG).

Dlatego, gdy dzielę się wynikami badań na temat toksycznego myślenia, zawsze cieszę się, że uczę o tym, czym jest nauka o mózgu – jedno z moich ulubionych zajęć! Staram się złożone procesy naukowe ożywić, aby każdy mógł je zrozumieć i uzyskać wystarczającą ilość informacji, które pomogą przeprowadzić odtrucie z negatywnych myśli. Tak, to można zrobić, nawet jeśli nie jesteś fanem nauki!

Bardzo lubię naukę o myśleniu, bo przynosi uwolnienie, a nauka o mózgu jest awangardą w nauce. Pamiętaj, że nauka jest po to, aby pomóc nam zobaczyć i zrozumieć, jak łaskawy i niesamowity jest Bóg.

POZBIERAJ

Może kiedy czytasz tę książkę, jednocześnie w tle słychać muzykę poważną. Może siedzisz w wygodnym fotelu, czując wpływający przez otwarte okno zapach świeżo skoszonej trawy, i delektujesz się smakiem jakiegoś owocu. Jeśli znajdujesz się w tak sielankowej scenerii, wszystkie pięć zmysłów – wzrok, słuch, węch, dotyk i smak są zaangażowane w utrzymanie kontaktu między światem zewnętrznym a twoim wewnętrznym, jednocześnie pobudzając twój umysł.

DRZWI

Gdy informacje elektryczne pochodzące z pięciu zmysłów wpływają do mózgu, on zbiera impulsy elektryczne przez nerwy obwodowe (linie komunikacji między mózgiem i ciałem). Te zmysły stają się drzwiami do twojego intelektu, wpływając na twoją wolną wolę i emocje.

„Parszywa dwunastka” rozwija się w ciemnościach, więc ważne jest zrozumienie, jak impulsy elektryczne z pięciu zmysłów mogą zmienić się w niebezpieczne, toksyczne myśli. Pierwszy krok w procesie formowania myśli to zbieranie impulsów elektrycznych, wydobywanie sensu z informacji pochodzących z pięciu zmysłów.

Ta przychodząca informacja następnie przemieszcza się przez niektóre ze zdumiewających struktur mózgu, które przez cały czas trwania tej podróży wzbogacają ją i rozpowszechniają. Informacja jest zabierana do miejsca, w którym możesz zdecydować o jej trwałości, o tym, czy stanie się częścią tego, kim jesteś.

Najbardziej ekscytujące fakty tej podróży to zdolność mózgu do reagowania na toksyczne lub nietoksyczne informacje i wielość okazji, jakie mamy do ich przyjęcia lub odrzucenia. Możesz kontrolować informacje przychodzące i pozbyć się tego, czego nie chcesz, zanim to podłączy się do twojego mózgu i zacznie wpływać na to, kim jesteś. Dni pozostawania ofiarą tego, czym świat atakuje ciebie za pośrednictwem pięciu zmysłów, mają się ku końcowi.

STACJA PRZEKAZNIKOWA I „WIATR W GAŁĘZIACH DRZEW”

Informacja po wejściu do mózgu przez jeden lub wszystkie z pięciu zmysłów przechodzi przez ważną stacje przekaźnikową (wzgórze), która monitoruje i przetwarza wszystkie informacje.

Wzgórze jest miejscem spotkania dla prawie wszystkich nerwów, które łączą rożne części mózgu. Wzgórze można porównać do kontrolera ruchu lotniczego. Nie ma takiego sygnału ze środowiska, który by nie przechodził przez wzgórze. Łączy ono mózg z ciałem i ciało z mózgiem, a ta funkcja sprawia, że cały mózg otrzymuje dużą ilość istotnych danych ze świata zewnętrznego i wewnętrznego jednocześnie.

Wzgórze rozsyła dane elektryczne po całym mózgu, uaktywniając istniejące myśli (lub komórki nerwowe) w zewnętrznej części mózgu, korze mózgowej, aby pomóc ci w zrozumieniu przychodzących informacji. Aktywacja istniejących myśli jest tym, co nazywam etapem, „wiatru w gałęziach drzew”. Komórki nerwowe w korze mózgowej wyglądają jak drzewa w lesie, a aktywacja jest jak wiejący wiatr przenoszący istniejące myśli do sfery świadomości.

To cudownie skomplikowane przekazywanie informacji za pośrednictwem kory mózgowej czyli „wiatr w gałęziach drzew” alarmuje i uaktywnia nastawienie. Nastawienie to stan umysłu (wszystkie myśli na drzewach), który wpływa na nasze wybory oraz na to, co mówimy i robimy w wyniku podjętych decyzji.

Jeśli uaktywnione nastawienie w korze mózgowej jest negatywne, to oczywiście reakcją emocjonalną będą negatywne lub zestresowane uczucia w głębi twojego umysłu. Jeśli nastawienie jest pozytywne, to uczucie będzie spokojne. Prawdą jest, że twoje nastawienie ujawni się bez względu na to, jak bardzo będziesz starać się je ukryć. Następnie uaktywnione nastawienie – pozytywne lub negatywne – jest przekazywane ze wzgórza do podwzgórza.

FABRYKA CHEMICZNA

Podwzgórze jest jak fabryka chemiczna, w której mają miejsce procesy budowania myśli i ustalane jest, jaki rodzaj i ilość substancji chemicznych zostaje uwalniana do organizmu. Wzgórze wysyła sygnały do podwzgórza, aby przygotowało chemiczne odpowiedzi na twoje myśli.

Układ hormonalny jest zbiorem gruczołów i organów, które produkują hormony i regulują ich poziom. Podwzgórze jest często określane jako „mózg” systemu hormonalnego, kontrolujący odczucia pragnienia, głodu, temperaturę ciała i reakcje organizmu na twoje życie emocjonalne. Podwzgórze jest jak pulsujące serce reagujące na emocje i myśli, znacznie wpływając na to, jak funkcjonujesz emocjonalnie i intelektualnie.

Oznacza to, że jeśli jesteś niespokojny lub o coś się martwisz, podwzgórze reaguje na nastawienie pełne niepokoju i zmartwienia gradem związków chemicznych stresu, angażując przysadkę mózgową, główny gruczoł układu hormonalnego. Układ ten wydziela hormony odpowiedzialne za organizację bilionów komórek w organizmie, aby stawić czoła ewentualnym nadchodzącym zagrożeniom. Negatywne myśli doprowadzają do skupienia działań organizmu mających na celu ochronę i zmniejszają zdolność do przetwarzania myśli, do klarownego myślenia czy też rozwijania zdrowych myśli.

Z drugiej strony, jeśli zmienisz swoje nastawienie i z determinacją zastosujesz Bożą doskonałą radę, aby się nie martwić, podwzgórze spowoduje wydzielanie substancji chemicznych, które prowadzą do uczucia spokoju, a reszta mózgu odpowie, wydzielając odpowiednią „formułę” neuroprzekaźników (substancji chemicznych, które przekazują elektryczne impulsy) do budowania myśli i jasnego myślenia.

Chociaż nie jesteś w stanie nieustannie kontrolować swojego otoczenia, to możesz kontrolować to, jak ono wpływa na twój mózg. W jaki sposób? Cóż, te przychodzące informacje są nadal w stanie tymczasowym. Jeszcze nie ulokowały się w pamięci ani nie stały się częścią twojego ducha, który określa, kim jesteś. Możesz dokonać wyboru, czy odrzucić obecnie aktywowane myśli i napływające informacje, czy też pozwolić informacjom utorować sobie drogę do Twojego umysłu (duszy), ducha i w końcu zapaść w Twoją podświadomość, która determinuje, kim jesteś. Mimo że nie zawsze jesteś w stanie kontrolować okoliczności, możesz dokonać podstawowych wyborów, które pomogą ci kontrolować reakcje na okoliczności i utrzymać toksyczne myśli z dala od swojego mózgu.

W dokonywaniu dobrych wyborów pomagają nam ciało migdałowate i hipokamp. Ciało migdałowate zajmuje się emocjami namiętności i percepcji dołączonymi do myśli przychodzących oraz tych, które już znajdują się w twojej głowie. Hipokamp zajmuje się pamięcią i motywacją.

Teraz przychodzi kolej na twoje świadome wejście na scenę – powstaje konieczność podjęcia decyzji, czy przychodzące myśli staną się częścią tego, kim jesteś. Przyjrzymy się bliżej – Jak kontrolować proces podejmowania tej decyzji.

BIBLIOTEKA

Ciało migdałowate to znajdująca się w mózgu struktura o kształcie dwóch migdałów, której przeznaczeniem jest obrona przed jakimkolwiek zagrożeniem dla ciała i umysłu takim jak niebezpieczeństwo i stres. Namiętność oddziałuje na tworzenie wspomnień, wywierając wpływ na hipokamp, aby zwrócił większą uwagę na bardziej przyswojone informacje. Ciało migdałowate zajmuje się zarówno pozytywnymi emocjami, takimi jak oparte na miłości odczucia szczęścia i radości, jak i negatywnymi opartymi na strachu, jak smutek, złość i zazdrość.

Wzgórze (stacja przekaźnikowa) ostrzega ciało migdałowate o informacjach przychodzących od pięciu zmysłów, aby było gotowe do pozostawienia na nich niepowtarzalnego śladu – dodania emocjonalnej „przyprawy”. Jak ono to robi?

Ciało migdałowate jest jak biblioteka przechowująca emocjonalne spostrzeżenia, które pojawiają się za każdym razem, gdy budowana jest myśl. Innymi słowy, za każdym razem kiedy budujemy wspomnienie, aktywujemy emocje. Układ hormonalny i mózg muszą wydzielić odpowiednie substancje chemiczne (molekuły emocji i informacji), niezbędne do budowy zdrowych lub toksycznych wspomnień. Ponieważ ciało migdałowate jest w stałym kontakcie z podwzgórzem (które wydziela substancje chemiczne w odpowiedzi na myśli), jesteśmy w stanie odczuć reakcję naszego organizmu na nasze myśli. Te fizyczne reakcje: szybkie bicie serca i nagłe przypływy adrenaliny, zmuszają nas do podjęcia decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu informacji w oparciu o to, co czujemy fizycznie.

Aby pomóc nam jeszcze bardziej, ciało migdałowate posiada linie komunikacyjne łączące je z płatem czołowym mózgu, który kontroluje rozumowanie, podejmowanie decyzji, analizowanie i opracowywania strategii wszystkie funkcje na poziomie wykonawczym. To połączenie pozwala nam zrównoważyć emocje, których fizycznie doświadczamy i racjonalnie reagować.

Oto ekscytująca część: możemy w tym momencie podjąć decyzję, mówiąc coś w rodzaju – Dokonuję wyboru, że nie będę już myśleć o tym problemie, wtedy tymczasowe myśli znikną. Dokonując wyboru, aby już o tym nie myśleć, odsuniemy od siebie te myśli, a one w końcu po prostu znikną.

Ale jeśli nie przestaniemy myśleć o tej sprawie, żywiąc albo pozytywne albo negatywne myśli, wszystkie informacje, w tym wzbudzone toksyczne lub nietoksyczne nastawienie, wpływają do morza struktury w kształcie konia o nazwie hipokamp. Hipokamp jest rodzajem izby rozrachunkowej dla myśli. Klasyfikuje informacje przychodzące jako posiadające albo krótko- albo długoterminowe znaczenie, i odpowiednio je archiwizuje, zamieniając tymczasowe myśli w trwałe, które stają się częścią tego, kim jesteś (duża część tego procesu dzieje się w nocy gdy śpisz).

Aby to zrobić, hipokamp musi współpracować z centralnym ośrodkiem mózgu – cała grupą struktur, które integrują wszystkie aktywowane wspomnienia i pracować z hipokampem nad przekształceniem informacji w elementy nieulotnej pamięci.

To jest moment, gdy podejmujemy poważną refleksję, prowadzącą do podjęcia zmieniających życie decyzji. Zadaj sobie pytanie: Czy chcę aby ta informacja stała się częścią mnie, czy nie?

Dobrze jest pamiętać, że toksyczne wspomnienia tworzą stres, a hipokamp jest bardzo podatny na stres, jako że jest bogaty w receptory hormonów stresu (maleńkie „drzwi” na komórkach, które otrzymują informacje chemiczne), które są normalnie wykorzystane do wzmacniania wspomnień. Dla komórek mózgowych nadmierny stres jest jak wybuch petardy w szklanym słoju, sprawiając, że hipokamp traci komórki i kurczy się . To wpływa na komunikację między hipokampem a centralnym ośrodkiem mózgu, powstrzymując go od budowy dobrych wspomnień.

Przejdźmy do etapu refleksji i zobaczmy, jak hipokamp współpracuje z centralnym ośrodkiem mózgu w budowaniu myśli.

ROZMYŚLAJ

O rozmyślaniu mówi Pismo Święte. Księga Przysłów uczy nas, abyśmy zdobywali mądrość i medytowali nad wiedzą, dopóki nie zrozumiemy. Jeśli masz zamiar wydostać się z toksycznego zatoru myśli, musisz rozmyślać, zrozumieć i zastosować zdobytą mądrość.

Na szczęście masz wszystkie struktury i procesy fizjologiczne do dyspozycji, aby to zrobić. Nauka o mózgu rozwija się dla twojego dobra, aby pomóc ci cieszyć się każdym dniem. To znaczy, że nigdy żadna myśl nie powinna cię kontrolować. Twoim celem w tym procesie powinno być coraz głębsze uświadomienie sobie powstających w twoim umyśle negatywnych myśli.

Po etapie zbierania, informacje elektryczne stworzone przez twoje myśli i istniejące wspomnienia, doprowadzone do świadomości, śmigają przez hipokamp, zmierzając w kierunku przedniej części mózgu (część podstawna kresomózgowia, która znajduje się za wewnętrznymi kącikami oczu). Informacja pozostaje w hipokampie przez 24 do 48 godzin, wzmacniana za każdym razem, gdy przepływa do przodu.

Wzmocnienie wprawia w ruch wspaniały ciąg wydarzeń, tak cudowny, że może być jedynie odzwierciedleniem dzieła Stwórcy. Ten ciąg zdarzeń to wolna wola i zdolność podejmowania decyzji, prawdziwy dar od Boga.

Wzmocnienie oznacza, że myśl staje się bardzo świadoma i „labilna” czyli niestabilna, co oznacza, że jest formowalna i może być zmieniona. W rzeczywistości myśl musi się zmieniać. Nauka o myśli postuluje, że zmiana musi nastąpić – albo będzie to wzmocnienie myśli istniejącej, albo zmiana całkowita lub częściowa.

Wspomnienie nie może zanurzyć się z powrotem w nieświadomej części umysłu, nie ulegając pewnej zmianie. Jest to wspaniała nowina dla nas, lecz podkreśla ona naszą odpowiedzialność za życie myśli. Nie ma takiej myśli, która jest całkowicie nieaktywna i nie ma takiej, która pozostaje niezmienna, myśli zmieniają się nieustannie.

Oznacza to, że im więcej myślimy, tym więcej zmian możemy dokonać. Czym jest ta zmiana? W procesie zwanym syntezą białek produkowane są białka, które są wykorzystywane do budowania nowych gałęzi, które podtrzymują myśli. Tak więc, jeśli nie pozbywamy się myśli, to ją wzmacniamy. Jest to fenomenalne, że nauka potwierdza fakt, iż możemy podjąć decyzję, aby wpłynąć na syntezę białek przy pomocy wolnej woli. Jeżeli powiesz – Nie mogę albo Nie będę – będzie to decyzja twojej wolnej woli, która rzeczywiście spowoduje syntezę białek i zmiany w działaniu mózgu. Teraz o wiele ważniejsze zaczyna być „abyśmy każdą myśl poddali w posłuszeństwo” (2 Koryntian 10:5) Myśli są stale przekształcane przez „odnawianie umysłu” (Rzymian 12:2).

Kiedy to robimy, możemy rzeczywiście zmieniać strukturę fizyczną mózgu (zwaną neuroplastycznością), ponieważ myślenie powoduje przepływ bardzo ważnych neuroprzekaźników (substancji chemicznych w mózgu, które przenoszą impulsy elektryczne). Te neuroprzekaźniki – serotonina w szczególności – powodują zmiany głęboko wewnątrz komórki, wpływając na ekspresję genów i syntezę białek, jak wspominałam wcześniej.

Badania wykazały, że funkcje mentalne – wyobraźnia, wizualizacja, głębokie myśli i refleksje –produkują takie same fizyczne zmiany w mózgu, jakie powstałyby wskutek fizycznego przeprowadzenia wyobrażonych działań.

Widzimy tę zasadę w Biblii, która mówi, że „w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić” (Rdz 11.6). Skany mózgu pokazują, że części mózgu, aktywowane przez działanie, są tymi samymi, które aktywuje samo myślenie o działaniu.

To daje zupełnie nowe głębie zrozumienia Pisma Świętego: „Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy” (Hebrajczyków 11:1).

Świetnym przykładem jest mentalne przećwiczenie i przygotowanie działania. Kiedy myślimy o codziennych działaniach, kiedy o nich rozmyślamy, to za każdym razem, kiedy to robimy, zmieniamy pamięć.

Na przykład, jeśli chirurg ma zamiar wykonać operacje, to najpierw w swoim umyśle stara się przećwiczyć każdy ruch, tak jak sportowiec przed zawodami albo osoba przygotowująca się do egzaminu. Im więcej razy przećwiczymy zaplanowane działanie w umyśle, tym silniejszy staje się nowo wybudowany element pamięci i zaczyna rozwijać więcej połączeń z sąsiednimi komórkami nerwowymi, scalając te myśl z innymi wzorami myślenia.

Zarówno zdrowe myśli, jak i te toksyczne, mogą być zbudowane poprzez mentalne ich przećwiczenie. Ale możemy w sposób dosłowny burzyć toksyczne warownie, dokonując wyboru, aby myśl sprowadzić do świadomości w celu jej przeanalizowania, a następnie aby ja zmienić przez pokutę i przebaczenie (powodując syntezę białek) i zastąpienie jej prawidłową informacją, wykorzystując List do Filipian 4:8 lub podobny fragment Pisma Świętego jako wskazówki.

Mówiąc o myśleniu, wolnej woli i zrozumieniu, musimy również wziąć pod uwagę ekscytujący wkład, jaki ma serce w myślenie i podejmowanie decyzji. Twoje serce nie jest tylko pompą; pomaga w dokonywaniu wyborów, działając jak stacja kontrolna dla wszystkich emocji generowanych przez strumienie substancji chemicznych pochodzących z myśli.

Twoje serce jest w stałym kontakcie z mózgiem oraz resztą ciała i sprawdza poprawność oraz integralność twojego myślenia. Gdy masz zamiar podjąć decyzję, twoje serce podrzuca ci słowo rady, której warto posłuchać, bo kiedy słuchasz serca, to wydziela ono hormon zwany czynnikiem przedsionkowym natriuretycznym (ANF), który powoduje, że odczuwasz pokój.

Nie ma czegoś takiego jak nieszkodliwe myśli, dlatego musimy być dobrymi zarządcami myśli i emocji.

Kiedy zagłębiasz się w myśli, aby coś zrozumieć, to wychodzisz poza samo przechowywanie faktów i odpowiedzi do przechowywania kluczowych koncepcji i strategii, które pomogą ci wymyślić własne odpowiedzi.

Myśli te zostały wystarczająco skonsolidowane i ustabilizowane, abyś miał do nich natychmiastowy dostęp. Kiedy to ma miejsce, wchodzisz na wyższy poziom wiedzy. Ta wiedza może być negatywna lub pozytywna, ze wszystkimi przynależnymi do niej skutkami (patrz Część druga).

Powinniśmy dążyć do tego, do czego zostaliśmy stworzeni – głębokiego, intelektualnego, nietoksycznego myślenia. Rozmyślanie pomaga w tym procesie, ale aby synteza białka skonsolidowała, ustabilizowała myśli i stała się częścią ciebie, konieczne są rozłożone w czasie częste powtarzania i próbowania.

Badania pokazują, że około siedmiu ćwiczeń głębokiego myślenia, powtarzanych w okresie dwudziestu jeden dni, pomaga doprowadzić do trwałej zmiany. Następne trzy etapy formowania myśli – zapisywanie, ponowne odczytywanie i zastosowanie pokażą, jak skorzystać z tych ćwiczeń, aby ustabilizować syntezę białka lub wydobyć na nowo wspomnienie z pamięci i je zmienić.

Źródło: „Kto wyłączył mój mózg”, dr. Caroline Leaf, str. 48-68, książka do kupienia TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *